Suunto Hakkında

Öncü kaşif, Finlandiyalı Tuomas Vohlonen'in daha doğru bir pusula oluşturmak için yola çıktığı ve daha sonra sıvı dolu pusulalar üretmek için yeni bir yöntem icat ettiği 1936'dan beri macera Suunto'nun DNA'sı olmuştur. Suunto, bugün dünyanın dört bir yanındaki maceracılar tarafından kullanılan spor saatleri, dalış bilgisayarları ve ekipmanlar üretmektedir.

Suunto'nun merkezi ve fabrikası Finlandiya'dadır. 

Zaman Çizelgesi

1936

Tuomas Vohlonen uzun zamandır geleneksel kuru pusulalarda ibrenin havada kalmasından ve  pusulanın işlevsiz kalmasından rahatsız oluyordu. Girişken bir mühendis olarak, çok daha sabit bir iğne, daha iyi bir okuma ve yüksek doğruluk seviyesi ile sıvı dolu bir pusula üretiminin yöntemini keşfetti ve patentledi.

1939
Fin askeri Teğmen Norrback, Kış Savaşı sırasında bir Rus keskin nişancı tarafından vuruldu. Mermi gömlek cebinde taşıdığı M-311 alan pusulasına çarptı ve hayatı kurtuldu. Sağlamlık o zamandan beri Suunto'nun ayırt edici özelliğidir!

1940
Suunto topçu subaylar ve rulmanın ufuk açısını ölçme ihtiyacı duyan diğer kullanıcılar için İkinci Dünya Savaşı sırasında daha az yer kaplayan sıvı bir pusula olan M/40 ı tanıttı.

1953
Suunto 1050 lerde oryantiring ve deniz pusulaları üretmeye başladı. İlk deniz pusulası olan Suunto K-12, 1953 yılında piyasaya sürüldü. Pirinçten yapılmış taban gövdesi tam bir mühendislik harikasıydı. Bu noktada, şirket dünya çapında 50'den fazla ülkeye pusula ihraç ediyor.

1965
İngiliz bir spor dalgıç bileğine bir Suunto pusulası taktıktan ve cihazın su altında da çalıştığını fark ettikten sonra Suunto dünyanın ilk dalış pusulası olan SK-4'ü tanıttı. Sporcunun girişimi ve geri bildirimi sayesinde Suunto Dalış başladı.

1987
1980'lerde Suunto dalış aletleri üretiminde dünya lideri oldu. Suunto’nun ilk dalış bilgisayarı Suunto SME-ML 1987 yılında piyasaya sürüldü ve sporda tamamen devrim yarattı. Daha önce dalgıçlar dalış tablolarını kullanarak süreleri hesaplamak zorundaydı. SME dalış bilgisayarı sayesinde spor daha kolay, daha eğlenceli ve daha güvenli bir hobi haline geldi.

1989
Suunto deniz pusulaları, Swan ve Baltık teknelerinde standart haline geldi ve Whitbread Round the World yarışındaki neredeyse tüm yatlar Suunto pusulaları ile donatıldı.

1997
Dünyanın ilk saat boyutunda ki dalış bilgisayarı Suunto Spyder piyasaya sürüldü. Günlük bir saatin tüm özelliklerine sahip yüksek kaliteli bir dalış saati ile birinci sınıf çok seviyeli dalış bilgisayarının performansını birleştirdi.

 

1998
Suunto Vector bir termometrenin yanı sıra altimetre,barometre ve pusulanın ayırt edici özelliği olan 'ABC' fonksiyonlarını öne çıkaran ilk outdoor bilek bilgisayarıdır. Vector’nin benzersiz işlevleri ve ikonik tasarımı onu Suunto'nun en başarılı ürünlerinden biri haline getirdi. Dağcılar arasında oldukça popülerdir ve muhtemelen Himalaya'da diğer saatlerden daha fazla  görülmüştür.

2004
Dünyanın ilk bilek boyutundaki tüm özelliklerin tek bir dalış bilgisayarında toplandığı Suunto D9 açıklandı.

2004
Gelişmiş bir antrenman saati olan Suunto T6 tanıtıldı. T6 sporcuların antrenmanlarını kişiselleştirilmiş egzersiz geribildirimi ile ölçmelerine ve nitelendirmelerine yardımcı olmak için ileri düzey teknoloji ile donatıldı.

2007
Ödül sahibi Suunto Core outdoor sporları için çıtayı yükseltiyor. Altimetre, barometre ve pusulayı hava durumu bilgileriyle birleştiren Core, dış mekandaki maceralar için gerekli özellikleri sağlıyor.

2009
Suunto'nun tam gaz kapasitesine sahip ilk dalış bilgisayarı olan HelO2 piyasaya sürüldü. Dalış bilgisayarı, trimix, nitrox ve oksijen gibi çoklu gazlara ihtiyaç duyan daha uzun süre daha derinlere inmek ve enkazları, mağaraları ve kendi sınırlarını keşfetmek isteyen teknik dalgıçlar için tasarlandı.

2009
Modern tasarımı ve yüksek teknoloji ürünü bir saatin işlevselliğiyle işçilik mirasını birleştiren birinci sınıf bir spor saati olan Suunto Elementum duyuruldu. Altimetre, barometre ve pusula özellikleri ile outdoor kullanımının yanı sıra günlük kullanıma da uygundur.

2010
Online spor topluluğu, antrenman günlüğü ve dalış kayıt defteri Movescount.com yayına girerek spor meraklılarının spor aktivitelerini yüklemelerine, derecelendirmelerine, takip etmelerine ve paylaşmalarına imkan sağladı. Ayrıca kullanıcıların ilham almak için rota aramasına ve Suunto sporcuları gibi diğer üyeleri takip etmesine olanak tanıdı.

2012
Outdoor ve antrenman saati Suunto Ambit, vücut analiz özelliklerini benzersiz GPS işlevselliği ile birleştirerek şık tasarımı ile dünya çapında birbirinden bağımsız olumlu yorumlar aldı.Kullanıcılar, Movescount'u kullanarak Ambit'lerini özelleştirebilir ve GPS navigasyon yardımcılarını indirebilirler.

2013
Dünyanın ilk rebreather uyumlu bilek boyu dalış bilgisayarı olan Suunto DX açıklandı. Üstün tasarım ve malzemeler, yeni üstün Suunto Fused ™ RGBM ile bir araya geldiğinde, dalış görevleri ve günlük maceralar için olmazsa olmaz bir araç haline geldi.

2014
Suunto Ambit3, Suunto'nun yeni Suunto Movescount Uygulaması ile birlikte sunulan ilk bağlantılı koleksiyonudur. Movescount App, müşterilerin hareketlerini senkronize etmelerini ve hareket halindeyken ayarları izlemelerini sağlar. Suunto Ambit3 ürününe, piyasadaki en küçük Bluetooth® Smart uyumlu kalp atış hızı sensörü olan yüzme sırasında bile kalp atış hızını kaydeden yeni Suunto Smart Sensor eşlik ediyor.

2015
Suunto dalış bilgisayarlarında yeni bir dönem başladı. Suunto yeni nesil dalış bilgisayarı olan tamamen özelleştirilebilir Suunto EON Steel'i tanıttı. Sezgisel EON Steel, gelişmiş teknolojiyi parlak renkli ekran ve özelleştirilebilir özellikler ve ekranla birleştirerek dalgıçların neye ihtiyacı olduğunu açıkça gösterdi.

2016
Suunto Spartan Suunto Spartan GPS saatlerinden ve yenilenen Suunto Movescount servisinden oluşur. Spartan saatler, sağlam malzemelerden oluşan gövdesi, son derece dayanıklı ve parlak renkli dokunmatik ekranı  ve iç kısmında spor uzmanlığı ve antrenman bilgilerini sunar. Suunto Movescount hizmeti, topluluğa dayalı antrenman araçları ve ısı haritalarıyla deneyimi tamamlar.

2018
Suunto, Suunto 3 Fitness ürününü tanıttı. Aktif bir yaşam tarzına öncülük eden, sağlığa ve esenliğe değer veren insanlar için tasarlanan yeni spor saati bireysel fitness seviyelerine dayalı yenilikçi bir antrenman planı sunarak günlük stres ve geri kazanım izlenimleri ile birlikte, kullanıcıların etkinlik ve dinlenme arasında sağlıklı bir denge kurmasına yardımcı olur.

2018
120 saate kadar GPS takibi sağlayan akıllı pil modları ile en uzun ve en zorlu dayanıklılık yarışları ve maceraları için tasarlanan Suunto 9, dünya çapında üst düzey dayanıklılık sporcularının dikkatini çekti. En zorlu koşullarla başa çıkabildiğinden emin olmak için uç noktalarda test edildi, yüksek irtifa dağcılık, kutup keşifleri veya çöl ultra maratonları için hazır hale getirildi.

2018
Farklı ve gelişen bir topluluk için modern bir dijital hizmet sunan Suunto uygulaması başlatıldı. Suunto uygulaması akıllı bildirimler ve özelleştirme olanakları sunan Suunto saatlerinin bir parçasıdır. Macera Suunto App in kalbindedir ve dünya çapında popüler parçaları gösteren küresel ısı haritalarımız sayesinde keşfi mümkün kılar.

2019
Yeni Suunto D5 dalış bilgisayar endüstrisini sarsarak en iyi incelemeleri aldı. Normal bir kol saati boyutu - ve önyükleme tarzı ile - D5,  tüplü ve serbest dalış için üretildi. Ayrıca, Suunto App ile uyumlu ilk dalış bilgisayarı olan D5 kullanıcıların maceralarını zahmetsizce kaydetmelerine ve paylaşmalarına olanak sağladı.Kolayca değiştirilebilen kayışlar, saatin dalış sonrası klasik bir saate dönüştürülebileceğinin de ispatıdır.

2020
Spor ve yaşam; Aynı madalyonun iki yüzü. Yoğun insanların ikisinde de ustalaşmasına yardımcı olmak için Suunto ilk akıllı saati Suunto 7'yi sundu. Suunto 7 Suunto’nun çok yönlü spor uzmanlığını Google Wear OS tarafından sunulan yararlı uygulama işlevselliği ile bir araya getirerek kullanıcılara en üst düzeyde antrenman yapmalarına yardımcı oldu ve günlük yaşamda hiçbir anı kaçırmamaları için son derece giyilebilir bir teknoloji sundu.

2021
Suunto 9 Peak, Suunto'nun şimdiye kadar yaptığı en ince, en küçük ve en sağlam saattir. En iyi performans için tasarlanmıştır. GPS modunda 170 saate kadar pil ömrü ile size zorlu açık hava sporlarında eşlik eder. Suunto 9 Peak saatler Finlandiya'da hafiflik ve dayanıklılık için en yüksek kalitede malzemeler kullanılarak üretilmiştir.

2022
Yeni Suunto 5 Peak ile ilk adımını at ve harekete geç! Oldukça hafif olan Suunto 5 Peak GPS modunda uzun pil ömrü, müzik kontrolleri, spor & outdoor özelliklerinin dışında aynı zamanda günlük durumunuzu ve uykunuzu takip eder. Finlandiya da üretilmiştir.

Alışveriş Sepetim